Ako vybrať detskú obuv?

Bábätko vám vyrástlo z capačiek a vy už už hľadáte prvé topánočky na von, prezuvky do škôlky alebo tenisky na trojkolku? Najskôr si odpovedzte na otázku, kam bude vaše dieťa topánočky nosiť najčastejšie. A ak si hneď od začiatku premyslíte 3 základné parametre, máte už vyhrané.

Bábätko vám vyrástlo z capačiek a vy už už hľadáte prvé topánočky na von, prezuvky do škôlky alebo tenisky na trojkolku? Najskôr si odpovedzte na otázku, kam bude vaše dieťa topánočky nosiť najčastejšie. A ak si hneď od začiatku premyslíte 3 základné parametre, máte už vyhrané.

Doba čítania 4 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Veľkosť

Máte obavy z nakupovania topánok na diaľku? S našim podrobným návodom môžete svoje obavy hodiť za hlavu. K tomu, aby ste bezchybne zistili veľkosť chodidla vášho dieťaťa, budete potrebovať len pár pomôcok:

  • Papier

  • Pravítko

  • Izolepu

  • Krabicu

  • Písacie potreby

Meranie chodidla

Papier prilepte na zem izolepou tak, aby ho dieťa nechtiac nestrhlo. Krabicu alebo kartón prilepte na kraj papiera. Potom umiestnite dieťaťu nôžku na papier tak, aby sa pätou dotýkala krabice. Ceruzkou vyznačte, kde končí najdlhší prst, a najširšia časť chodidla. Nakoniec príde rad na meranie. Pravítko priložte na papier a zmerajte dĺžku aj šírku obkresleného chodidla. Dĺžku následne preveďte podľa hodnôt konkrétnej veľkostnej tabuľky, nižšie nájdete orientačné prevody.

Veľkosť EU

Dĺžka chodidla v mm

Veľkosť UK

Veľkosť US

16

100

1

2,5

17

105

1,5

3

18

110

2

3,5

19

120

3

4,5

20

125

4

5,5

21

135

5

6,5

22

140

5,5

7

23

145

6

7,5

24

150

7

8,5

25

160

8

9,5

26

165

8,5

10

27

170

9

10,5

28

175

10

11,5

29

180

10,5

12

30

190

11,5

13

31

195

12

13,5

32

200

13

1,5

33

205

1

2,5

34

215

2

3,5

35

220

3

4,5

  • Udávané hodnoty sa môžu líšiť naprieč značkami.

Nadmerok

Výsledné hodnoty nie sú finálne. K obom rozmerom pripočítajte tzv. nadmerok, teda priestor pred prstami a po bokoch. K dĺžke pripočítajte 0,7-1,2 cm, k šírke pridajte 0,2-0,5 cm na každú stranu. Ak vyberáte snehule a iné zimné topánky, počítajte s väčšou vôľou na hrubé ponožky.

Tvar

Nožičky detí sú roztomilo bacuľaté a mäkučké. Práve bacuľatosť chodidiel deťom zostáva zhruba do 4 rokov, preto do tej doby nemusíte príliš riešiť funkčnosť a technológie. Skôr sa zamerajte na tvar. Obúvajte svojmu dieťaťu vždy taký model, ktorý najlepšie zodpovedá plánovanej aktivite. Na túry voľte plnú špičku, do ktorej dieťaťu nebudú zapadáva kamienky, naopak na prezuvkových topánkach je otvorená špička vítaná. Dieťaťu sa nepotia nohy a chodidlo krásne dýcha. V každom prípade sa vyvarujte zúženej špičke. Vnútorná hrana topánky by mala byť čo najrovnejšia, aby bol palec v čo najprirodzenejšej polohe.

Výšku obuvi kontrolujte hlavne u gumákov a kozačiek

Materiál

Nezáleží, z akého materiálu sú topánky vyrobené, hlavne že sa prispôsobia tvaru nohy. Aj podľa tejto poučky môžete vyberať ideálne topánky pre vaše dieťa. Z tohto pohľadu najlepšie vychádza prírodný materiál z kože a textilu. Syntetické materiály ako poroméry, koženky a plasty by mali byť súčasťou len účelovej obuvi vo vlhkých a chladných podmienkach.

  • Koža: perfektná voľba na takmer akúkoľvek detskú obuv. Dieťaťu budú kožené topánky dobre absorbovať pot, spríjemňovať chôdzu mäkkým nášľapom a navyše budú nevídane odolné.

  • Textil a semiš: kombinácia koženého semišu a príjemného textilu sa často používa pre trekové sandále. Takéto topánky sú tak akurát priedušné a pevné.

  • Umelá koža: čo do odolnosti na tom môžu byť podobne ako kožené topánky. Oproti nim sa však natoľko neprispôsobia chodidlu, čo by ste mali u detských topánok vyžadovať na prvom mieste.

  • Syntetika: funkčné membrány a povrchové úpravy nájdete u športových topánok do náročnejších podmienok. Vždy u takých modelov hľadajte vyhovujúci vnútorný materiál.

  • Koženkový materiál - sa udržuje ľahko, postačí trocha vody, mydlo a kefkou zmyť nečistoty.

  • Textilná obuv - ak výrobca neuvádza inak, možno prať bez problému v práčke. Vždy si ale overte, či tým nenarušíte funkčnosť v prípade športových membrán a iných vychytávok.

  • Kožená obuv – pri väčšom znečistení môžu byť veľké nánosy vyčistené mydlom a špecifickou kefkou, po usušení topánky vyleštite voskom, nechajte preschnúť a opäť doleštite už za použitia handričky. Na záver na obuv použite ochranný sprej. Vľetky doplnky k čiateniu nájdete v kategorii údržba a čistenie obuvi.

  • Semišová obuv - pri čistení dbajte na správne vysušenie. Po umytí nečistôt použite napríklad utierku alebo papierové obrúsky ku kompletnému vysušeniu. Potom aplikujte ochranný sprej na semiš a nechajte opäť oschnúť. Nakoniec stačí uhladiť jemnou kefkou.